ניוזלטרים אחרונים


ניוזלטר ינואר


01.01.2014

 

הפרדת פסולת אורגנית כדרך חיים

גננות אשדוד יצאו למסע הנפלא - הפרדת פסולת אורגנית במקור. יחד עם העיר כולה, גם בגני הילדים חולקו פחים חומים במיועדים לאיסוף הפסולת האורגנית - שיירי המזון. שינוי הרגלים בתחום הפרדת אשפה הינו מהלך שמחייב בשלות פנימית. בקרב הילדים בכלל, וילדי הגנים בפרט, המהלך פשוט הרבה יותר. ההסברים שהגננות מעניקות לילדים והבהרת הנושא - מסעה של הפסולת מרגע השלכתה ועד הגעתה אל מפעל הקומפוסט, מסייעים לילדים ליישם את התהליך ביעילות ומתוך הבנה עמוקה את חלקם ב"שרשרת ההפרדה".

לאט לאט מתרגלים

בפח הביתי הישראלי הפסולת האורגנית מהווה 40% מהמשקל הכולל. הפרדת פסולת בכלל ופסולת אורגנית בפרט מחייבת שינוי תודעתי. 31 רשויות מקומיות בישראל החלו בתהליכים אלו ואשדוד היא אחת מהן. אנו מאמינים כי עבודתכן הנפלאה עם הילדים יסייעו משמעותית להובלת השינוי ברמה עירונית. צוות קומיוניטי עומד לשירותכן בכל עת.
 

יישום התהליך בגן

השעה היא שעת ארוחת העשר. נפזר במרכז השולחנות שתי קערות: האחת הרגילה מיועדת למה שעוטף את הכריך (נייר ניגוב, מפית, או חלילה שקית פלסטיק..), השנייה מיועדת אך ורק לשיירי המזון (קליפות ירקות או פירות והביסים האחרונים שלא נאכלו..). וקדימה - מתחילים לתרגל.
 

קומפוסט חוזר לאדמה
כל שיירי המזון שלנו יחזרו לאימא אדמה בדמות הקומפוסט אשר מיוצר במפעל. מהלך זה מונע למעשה את הטמנתה של פסולת זו אשר בנוסף פולטת גז מתאן. את הגז שואבים ומעבירים אותו לייצור אנרגיה ירוקה. וכך למעשה חסכנו שני מפגעים: הטמנה מיותרת ושחרור גז מתאן לאטמוספירה.