תחומי פעילות


מרכזי מבקרים


צוות קומיוניטי מתמחה בבניית קונספט למרכזי מבקרים הקשורים בתחומי הקיימות. הרעיונות היצירתיים, ההקפדה על ערכי הקיימות, התוכן הערכי-פדגוגי, כל אלו מהווים צירים מרכזיים בשלבי ההקמה. מרכזי מבקרים העוסקים בתחומי הקיימות חייבים לכלול מרכיבים ערכיים נוספים אשר אינם נדרשים במרכזים מסוגים אחרים. ומכאן הקפדתנו על כל שלבי ההקמה  - הפיסיים, תכניים וערכיים. פרויקט הדגל בו היינו שותפים משלב החלום ועד הגשמתו - הקמת המרכז לחינוך סביבתי בחיריה.

עוד על מרכזי המבקרים בהם היינו שותפים להקמה ולבניית התוכן ניתן לקרוא בעמוד הפרויקטים (מרכז המבקרים בחברה לשירותי איכה"ס, מרכז המבקרים בשפד"ן).

 

 

 

 


העצמה קהילתית


קומיוניטי מאמינה בכוחה של קהילה להוביל שינוי. קומיוניטי יוצרת קהילות ירוקות.
בעבודתנו אנו מסייעים לקהילות עמן אנו עובדים, להבין את המשמעות הפשוטה והאמיתית של ניהול אורח חיים מקיים וללמוד להתנהל בעצמן לאחר תהליך ההעצמה.
העבודה עם הקהילה מתחילה בשלב הראשון בהיכרות מעמיקה עם הקהילה: היכרות עם אופייה, צרכיה, מרכיביה ואף חלומותיה. יצירת אמון הדדי הינו שלב נוסף הכרחי. ובהמשך נבנית תכנית פעילות אופרטיבית המסייעת לקהילה להשיג את היעדים אשר קבעה לעצמה.
צוות קומיוניטי מלווה קהילות ממגזרים שונים בלי הבדל דת, גזע ומין - קהילות מהמגזר החרדי, מהמגזר הערבי וקבוצות נשים. כל אלו לומדות ומבינות את יחסי הגומלין בין האדם לסביבתו ומיישמות את ערכי הקיימות במסגרת התהליכים.
 
 

קיימות במערכת החינוך


צוות קומיוניטי עובד משנות ה-90 בגני ילדים, בבתי ספר ובמסגרות בלתי פורמליות: מתנס"ים, מועדוני נוער, תנועות נוער, מועדוני גימלאים וכד'.      

הטמעת ערכי הקיימות במוסדות השונים מבוססת על עבודה בשני מישורים:

ליווי והנחיית צוותי ההוראה והניהול.

הנחייה ישירה מול הילדים, התלמידים והמבוגרים השוהים במסגרת החינוכית.

במסגרת התכניות השונות אנו דואגים להעברת ידע ומידע ברמה מקצועית ובמקביל להובלת שינויי התנהגות בחיי היומיום. שינויים סביבתיים לא מתרחשים בן רגע. הם מחייבים הבנה עמוקה ומחויבות מתוך בעירה פנימית אמיתית – ניסיוננו הרב מסייע לנו להבין מה מצליח ומה לא ולפעול בהתאם.

 

 

 

 


קורסים והשתלמויות


צוות קומיוניטי מעביר קורסים והשתלמויות, הן במערכת החינוך והן במסגרות אחרות. השתלמויות לגננות ולצוותי מורים (מוכרות לגמול), קורסים למבוגרים ולבני נוער, קורסים לעובדי רשויות מקומיות, השתלמויות מקצועיות לקהילות ועוד. אנו מקפידים לשלב מרצים מקצועיים מתחומי דעת מגוונים ולהעשיר את הקורסים וההשתלמויות בדוגמאות יישימות מהארץ ומהעולם במטרה להעניק השראה חיובית למשתתפים.

 

 


קולות קוראים


צוות קומיוניטי מתמחה בכתיבת תכניות לרשויות המקומיות במסגרת הגשת קולות קוראים למשרד להגנת הסביבה. כתיבת התכניות כוללת העלאת רעיונות מקוריים, מילוי כל הפרקים והקריטריונים הנדרשים, תימחור ובניית תכניות תקציביות ליישום.

במקביל אנו מקפידים על הגשת דוחות מסכמים בכל סוף שנה התואמים את סעיפי הקול הקורא שאושר.

הכנת התכניות בגין מסמכי הקולות הקוראים מגובה ברעיונות לפעילות סביבתית-חוויתית הנושקת למגוון רחב של אוכלוסיות: ילדי גני ילדים, תלמידי מערכת החינוך, פעילים במסגרות בלתי פורמליות: נוער, מבוגרים וגימלאים.

 

 

 

 

 


שיתוף ציבור וקהילות


תהליכי שיתוף ציבור כוללים שיתוף אנשים שאינם בעלי ידע מקצועי או תפקידים ברשות המקומית, בתהליכי תכנון. בתחומי הקיימות התהליך מאפשר בניית חזון משותף, קידום אינטרסים סביבתיים-כלכליים וחברתיים וכל זאת באמצעות אמון הדדי ושקיפות מלאה. קומיוניטי מתמחה בתהליכי שיתוף ציבור ושיתוף קהילות תוך הקפדה על היכרות מעמיקה ובניית אמון בין הגוף המבצע המתכנן ובין הקהילות הרלבנטיות. אנו מאמינים ביכולת הקהילה להשפיע לחיוב בתהליכים תכנוניים ובהעצמתה במקביל. בתהליכי שיתוף הציבור אנו בונים סקרים ושאלונים מקדימים (ואף מסכמי תהליך) המסייעים לנו לבדוק את עמדות הציבור לאורך התהליכים.

 

 

 

 


ליווי תהליכי הפרדה במקור


רשויות מקומיות בישראל החלו בתהליכי הפרדה במקור תוך שימת דגש על הפרדת הפסולת האורגנית. קומיוניטי, המתמחה בתחומי החינוך וההסברה בנושאי פסולת והפרדה, מבצעת עבור רשויות מקומיות תהליכי הסברה והטמעה החל משלב בניית המודלים השונים ועד לשלב הביצוע הלכה למעשה. אנו מאמינים כי ניתן לעודד את הציבור לשנות הרגלים בתחום ההפרדה, זאת באמצעות פיתוח אמפתיה לנושא ותחושת הבנה אמיתית כי הוא חוליה מרכזית ב"שרשרת ההפרדה".

במסגרת תהליכי ההסברה אנו מזהים את צורכי הקהילות השונות ומסייעים לרשות המקומית לבנות מודלים ייחודיים על פי ייחודיות הקהילות השונות.

 


הסמכה למוסדות ירוקים


צוות קומיוניטי מלווה, מנחה ומסייע למוסדות בכל תחום ההסמכה למוסדות ירוקים מטעם המשרד להגנת הסביבה.

גני ילדים, בתי ספר יסודיים וחטיבות ותיכוניים נדרשים לכתיבת תכניות על פי קריטריונים מוגדרים על ידי המשרד להגנת הסביבה. אנו מסייעים לצוותי ההוראה וההנהלה לעמוד בקריטריונים אלו, למלא אחר כל הדרישות ולבנות תכניות ברמה מקצועית גבוהה תוך הקפדה על יישומן בשטח.

 

 


ייעוץ בהקמת מיזמים חברתיים-סביבתיים


פעמים רבות מיזמים נפלאים מתחילים מרעיונות קטנים ומחלומות שנראים כבלתי אפשריים. צוות קומיוניטי מייעץ ומלווה גופים וארגונים המעוניינים לקדם פעילות חברתית-קהילתית-סביבתית. שלבי הייעוץ והליווי כוללים הובלה של תהליכים, "הצתת הלהבה", הכשרת לבבות, העלאת רעיונות ובניית תכנית פעולה אופרטיבית לביצוע תוך הקפדה על קביעת יעדים ברורים. כל השלבים מלווים בתמיכה ובמגע אישי המאפשר ללקוחותינו להאמין כי חלומות הם בני הגשמה.

 

 

 

 


פרויקטורים ליישום חוק האריזות


יישום חוק האריזות מחייב את הרשויות המקומיות להסדיר את תחום התשתיות באמצעות הצבת הפחים הכתומים והסגולים, אך במקביל לפעול בתחומי ההסברה על מנת להניע את התושבים להפריד את הפסולת הלכה למעשה. קומיוניטי משמשת כפרויקטורית ליישום החוק בתחומי החינוך וההסברה. ומסייעת לרשויות השונות לייצר שיח חדש ולקדם שינוי התנהגות בקרב כלל חתכי הגיל ומגוון האוכלוסיות ברשות.

במסגרת תהליכי ההסברה אנו ממפים את המגוון הקהילתי ומלווים את סוגי הקהילות השונות בהתאם לצורכיהן.

 

   


כנסים ימי עיון והרצאות


צוות קומיוניטי יוזם, מארגן ומפיק אירועים סביבתיים מגוונים: ימי עיון בנושאים שונים, כנסים פותחים או מסכמים למיזמים קהילתיים-סביבתיים שונים ואירועים קהילתיים רבי משתתפים. כנסים ואירועים אלו נבנים בקפידה הן ברמת התכנים והן ברמת ההפקה והביצוע בשטח.

הצוות מעביר הרצאות מגוונות וחוויתיות בתחומי הקיימות הרחבים.